Новини Дніпра

Відбулася зустріч з авторським колективом нового науково-популярного видання для майбутніх істориків

Відбулася зустріч з авторським колективом нового науково-популярного видання для майбутніх істориків
301339 ПЕРЕГЛЯДІВ

Кафедра історії України на базі читального залу № 2 спільно з бібліотекою імені М. Жовтобрюха організувала у змішаному форматі зустріч студентів–істориків спеціальностей 032 Історія та археологія та 014.03 Середня освіта (Історія) з авторським колективом надзвичайно цікавого видання «Скарби шведських архівів. Документи з історії України».

До спілкування долучилися члени авторського колективу: авторка концепції видання й упорядниця Марина Траттер, Олександр Малишев, Олексій Кресін, Євген Полуектов, спілкування з якими очікували студенти.

Відкрила презентацію вітальним словом ректорка університету Марина Гриньова, яка наголосила на важливості та актуальності цього видання для збагачення інтелектуальної скарбниці університету, використання нової книги у навчальному процесі та національно-патріотичному вихованні студентської молоді. Марина Вікторівна зазначила, що науково-педагогічний колектив кафедри історії України постійно знайомить студентів-істориків з новими науковими дослідженнями, їхніми авторами через гостьові лекції, презентації наукових праць, подякувала авторському колективу за інтерес до історичних подій, пов’язаних з Полтавщиною.

Олексій Кресін розповів про історію підготовки видання у рамках проєкту регіонального розвитку «Музей української книги», здійснив огляд змісту книги. Особливу увагу науковець звернув на копіткий процес пошуку документів з історії України ХVІ – ХVІІІ століть у фондах шведських архівів, аналіз, оцифрування, підготовку до видання джерел, які увійшли до книги, та наголосив, що основний масив документів публікується вперше. Абсолютна більшість документів стосується періоду гетьманства Івана Мазепи та Пилипа Орлика, який студенти вивчають у курсі Нової історії України.

Наступним слово взяв Олександр Малишев, який наголосив для присутніх викладачів та студентів на особливій відповідальності за переклад унікальних документів, які висвітлюють різні періоди ранньомодерної історії України.

Наталія Павлусенко як відповідальна за художнє оформлення видання відзначила, що авторський колектив намагався дотримуватися єдності форми і змісту, наповнити книгу портретними зображеннями та ідентифікувати їх.

Аналіз картографічних джерел зробив Ігор Полуектов. На відміну від багатьох інших видань картографічний матеріал у цій книзі є не лише ілюстрацією, а виступає основним джерелом для показу історії України від середньовіччя до нового часу. Поліграфічна якість карт висока, дозволяє чітко візуалізувати документи, а також використати для освітнього процесу та наукових досліджень.

Підсумувала виступи представників авторського колективу ініціаторка і промоторка проєкту Марина Траттер. Вона зазначила, що шведські архіви таїли великий масив історичних документів про гетьманську Україну, які завдяки добрим умовам зберігання дійшли до нашого часу. Це дало можливість донести їхній зміст до широкого кола читачів та глибше пізнати наше історичне минуле.

Серед учасників заходу, який поєднав у собі формат гостьової лекції, джерелознавчого дискурсу, презентації, були присутні не лише студенти-історики, але й у режимі онлайн учні старших класів міського ліцею № 1 імені І. П. Котляревського,  наші стейкголдери й наукові партнери – наукові співробітники ДІКЗ «Поле Полтавської битви, Центру національно-патріотичного виховання, туризму і краєзнавства,  викладачі університету та співробітники бібліотеки.

Модератори заходу професор Юрій Волошин і доцентка Оксана Коваленко подякували авторам і упорядникам видання «Скарби шведських архівів. Документи з історії України» за можливість спілкування та ознайомлення з результатами тривалої науково-дослідницької роботи.

Мої відео